воскресенье, 10 октября 2021 г.

Урок № 7 Прийоми композиції

 

  Презентація до уроку

     До головних композиційних прийомів належать: ритм, симетрія, асиметрія, статика, динаміка, рівновага частин композиції та виділення сюжетно-композиційного центра. (Запис до зошиту.)

Передусім необхідно визначити, що буде головним у картині та як виділити це головне, тобто сюжетно-композиційний центр, який часто також називають «смисловим центром», або «зоровим центром» картини. Композиційний центр має привертати увагу, що досягається завдяки освітленості, кольору, збільшенню зображення, контрастів та інших засобів; він є виразником художнього образу і несе змістовне навантаження. (Запис до зошиту.) Організуючи композиційний центр, слід ураховувати закони візуального сприйняття площини.

Ще одним композиційним прийомом є використання ритму.

Ритм — універсальна природна властивість, чергування будь-яких елементів у певній послідовності. (Запис до зошиту.) Він присутній як у багатьох явищах дійсності, так і в мистецтві. Ритм завжди передбачає рух. Більшість явищ природи певним чином пов'язана з ритмом — серцебиття, дихання, обертання планет, чергування дня і ночі, циклічність пір року, зростання рослин.

У живописі, графіці, скульптурі, декоративному мистецтві ритм — це один із найважливіших виразних засобів композиції, який бере участь не тільки в побудові зображення, але й часто додає змісту певної емоційності.

Ритм може бути заданий лініями, плямами світла і тіні, плямами кольору. Цілісності композиції художник досяг завдяки тонко знайденим ритмам вертикальних, похилих та горизонтальних ліній — прямих та вигнутих; світлих та темних плям, великих та малих об'ємів.

 

Іншими прийомами композиції є симетрія та асиметрія у зображенні.

Симетрія як композиційний прийом — це чітка послідовність розташування, поєднання елементів, частин відповідної структури творів. (Запис до зошиту.) Принцип симетрії, яким художник керується у творчості, зустрічається у природі — кристали, листочки, квіти, метелики, птахи, тіло людини та ін. Симетрія надає творам мистецтва завершеності та цілісності, асоціюючись з вольовою організацією форми й декору. Асиметрія — відсутність будь-якої симетрії. (Запис до зошиту.) Асиметрія виражає невпорядкованість, незавершеність. Вона за своєю суттю індивідуальна, тоді як основою симетрії є певна типологічна спільність.

 

Домашнє завдання:

1.     Записати  основні поняття в зошит.

2.     Створити графічний образ «Диво-дерево», використавши прийоми композиції.

Комментариев нет:

Отправить комментарий