четверг, 16 декабря 2021 г.

Урок № 16 Декоративно - прикладне мистецтво в нашому житті

 Презентація до уроку

 Українці з давніх – давен уміли цінувати красу. Вони створювали й прикрашали ужиткові речі. Мистецтво художнього оздоблення побутових речей дістало назву декоративно – прикладного , яке тісно пов’язане з побутом , віруваннями, природними умовами народу. До видів декоративно – прикладного мистецтва належать: вишивка, розпис, писанкарство, ткацтво, ковальство, витинанка, лозоплетіння та ін.. Створене, щоб прикрашати життя, народне мистецтво стало складовою частиною національної художньої культури, невичерпним  джерелом її розвитку.

 Одним із найдавніших видів декоративно – прикладного мистецтва є вишивка. Перші згадки про вишивку належать до доби палеоліту.  Із 19 ст. вишивка стає ремеслом. І тепер багато людей займається вишиванням. Цей вид мистецтва глибоко пов’язаний із народними традиціями, побутом, релігією.

Основним матеріалом для вишивання були вовна, льон, конопля. Вишивали також і на фарбованій тканині – перкалі, коленкорі, китайці, кумачі, мусліні, плюші, шовку тощо.

Вишивання хрестиком та гладдю – найпоширеніші техніки. На Волині основним кольором був червоний, який доповнювався чорним, синім або зеленим. Українська земля має багато талановитих майстринь.

 Кераміка теж відома людству з найдавніших часів . Майстри різних країн працюють з цим матеріалом, але найбільшої слави зажили майстри середньовічного Китаю.  Китайскі вази в наші дні прикрашають найкращі музеї світу.

Знамениті туркменські килими вражають багатством, насиченістю тонів і складністю орнаменту, які ніколи не повторюються.

 Мистецтво розпису по шовковій тканині – батик – виникло у Південно - Східній Азії . Сьогодні ця технологія популярна. Нею користуються професійні художники під час створення своїх творів.

Гончарство – найцікавіше, одне з найскладніших, народне ремесло. Потрібно знати секрети випалювання, щоб вогонь не зіпсував, не звів нанівець прекрасну роботу майстра . Як появилось гончарство?  Мабуть, колись давним – давно люди помітили,  що шматок глини,  який випадково опинився у багатті, затвердів до міцного каменю.  Це і стало поштовхом до бурхливого розвитку гончарства.  Знахідки археологів дозволяють скласти уявлення про те,  що перший гончарний круг був дуже недосконалим . Його приводили в рух рукою,  лише з появою нижнього верстата в Х ст. почали формувати посуд на гончарному крузі з одного шматка глини. 

В наш час популярні:  полив’яний гончарний посуд,  глечики,  фігурний посуд у вигляді людей і тварин.  Найвідоміші майстри глиняного фігурного посуду працюють в с. Опішня  (Полтавська обл..).  Коли ми бачимо макітру чи глечик, уявляємо,  як він народжувався.  У таких виробах відчувається сила землі, тепло людських рук,  подих нашої історії.

Плетіння – одне з найдавніших ремесел, виникло раніше, ніж обробка дерева, металу.  Гнучкі та міцні саджанці горіха використовувалися для плетіння огорож,  із лози виготовляли кошики,  бочки, меблі та ін., із соломи – бочки для зерна, головні убори, з рогози – полотна для решіт, килимки

Декоративний розпис – це символічна мова народного мистецтва. Так як люди прагнуть краси , то яскраві за кольором , цікаві композиції надають предметам , речам побуту мальовничого , святкового вигляду , що радують зір всіх, хто споглядає цю красу.

Традиційні види розпису зберігають і творчо розвивають у с. Петриківка (Дніпропетровська обл..) Орнаменти переважно рослинні, зокрема квіткові .

До них можуть приєднувати китиці винограду, калини, а рядом – птахи . Мають петриківські розписи і свої символи :

червоні ягоди калини – дівоча краса; зозуля – передбачає, скільки буде жити людина; півень – провіщує новий день. Колись майстри готували фарби із соку рослин, використовували природні барвники. Секрет розпису залежить і від саморобних пензлів, якими користуються народні умільці.

Розписи – це не тільки прикраса хати, а й своєрідна мова народного мистецтва.

Слово «витинати» означає вирізати. Це прикраси для житла, які вирізають ножицями або ножем з білого або кольорового паперу. Вони набули розповсюдження в ХІХ ст.,  коли папір став поширеним і доступним матеріалом.  Ними прикрашали стіни, мисники, буфети, образи та ін.  Люди вірили, що чудові паперові прикраси оберігають їх житла від нещасть, хвороб, дарують достаток і щастя.

Флоризм – це мистецтво комбінування сухих рослин для створення картин, панно.

Флористика – аплікація з природних матеріалів ( трав, квітів, листків) набула великої популярності саме в наш час. Ця робота розвиває творчість, художній смак.  Яку велику фантазію треба мати , щоб з тополевого пуху зробити портрет, а з квітів, трав, листків створити неперевершені пейзажі.

Писанки – це символ добра, сонця, життя.  Давні люди вірили, що писанка має магічну силу. Орнаменти, які наносились на сире яйце писачком з воском були не просто малюнками, а таємничими знаками, пов’язаними з магічними обрядами .  Для писанок характерні геометричні, рослинні, тваринні мотиви. Існує багато легенд про виникнення писанок та їх роль у житті людей.

Народні іграшки появились дуже давно, в період процвітання трипільської культури.  Для виготовлення іграшок використовували доступний матеріал: глину, дерево, кору берези, липи, осики, сосни, тканину, тісто, природні матеріали ( очерет , солому ). Не всі мешканці України мали кошти, щоб придбати іграшки для своїх дітей, тому часто батьки виготовляли їх , використовуючи підручний матеріал. Прикрашали вироби розписом у вигляді різноманітних орнаментів, хрестів, кружечків, крапок або ж покривали ангобами чи поливою. Тепер використовують і новітні матеріали (глину, пластмасу, синтетичні тканини). Усі матеріали, що використовуються для виготовлення іграшок, суворо перевіряються державними установами, щоб не містили шкідливих для здоров’я дитини домішок .

 

Питання для самоперевірки

1. Вид декоративно – прикладного мистецтва, твори якого виконують на сирому яйці за допомогою барвників і воску писачком.  ( Писанкарство )

2. Вироби з глини, випалені при високих температурах. ( Кераміка )

3. Мистецтво розпису по шовковій тканині. ( Батик )

4. Художня обробка металу. (Ковальство )

5. Мистецтво виготовлення предметів з лози. ( лозоплетіння)

6. Мистецтво комбінування сухих рослин для створення картин, панно.

    ( флоризм)  

7. Художня обробка предметів побуту. (Декоративно – прикладне мистецтво)

8. Виготовлення прикраси на тканині шляхом шиття . ( Вишивка )

 

 Домашнє завдання :

Підготувати ілюстративний матеріал , загадки , вірші , вислови з теми

 «Декоративно – прикладне мистецтво».

Комментариев нет:

Отправить комментарий