среда, 13 мая 2020 г.

5 кл Урок 33. Музика та інші види мистецтв (частина ІІ)


На минулому уроці ми почали розглядати з вами зв’язок музики з іншими видами мистецтва. Навчились  прослідкувати спільні та відмінні характерні риси різних видів мистецтва, ознайомились   з творчістю композитора Л. Деліба,  та деякими з прийомами гри на скрипці та поняттям піцикато.
Сьогодні ми продовжимо цю тему і трохи поспілкуємось про зв’язки музики з живописом.
Без слів не можна вірша написати,
Без нот не можна музики заграти,
А у художника своя є мова –
Це мова фарб, це гама кольорова.
Великий італійський художник  Леонардо да Вінчі назвав музику «сестрою живопису». І дійсно, ці два види мистецтва розвивалися паралельно, стикаючись не менш тісно, ніж музика і поезія. Музиканти і музика, музичні інструменти служили улюбленою моделлю для образотворчого мистецтва у різні часи.
Музика може викликати в нашій уяві будь-які зорові образи, вдивляючись в картини, ми можемо почути в своїй уяві ту чи іншу музику. Ці два мистецтва різні, але їх жанри можуть бути однакові.
Ви, напевно, вже зрозуміли, що музика і живопис пов'язані між собою. Але не тільки загальні теми і жанри об'єднують ці два види мистецтва. Багато понять з області живопису увійшли в музику і навпаки.
Маленька нічна серенада Вольфганга Амадея Моцарта та живопис

Домашнє завдання.
 Намалювати малюнок до пісні «Наша вчителька».
 Співати пісню «Наша вчителька».  муз. А.Олєйнікова сл.Н.Іванова

6 кл Урок 33 Ознайомлення з музеями (частина ІІ)


Ознайомлення з музеями

среда, 6 мая 2020 г.

6 клас Урок 33 Жанри зустрічаються


ЖАНРИ   ЗУСТРІЧАЮТЬСЯ

Іноді в музиці відбувається взаємопроникнення жанрів: танець перетворюється на веселу пісню, етюд, який призначений для удосконалення техніки музиканта, стає картиною, а пісня перетворюється на концерт. Саме з такою музикою, де зустрічаються різні жанри, ми сьогодні познайомимося.

- Зустріч різних жанрів ми маємо можливість спостерігати в творчості засновника російської класичної музики М. Глінки.
Михайло Іванович Глінка (1804—1857) народився 20 травня 1804 року в селі Новоспаському Смоленської губернії. Його дитячі роки минули в маєтку батька на лоні російської природи. Він рано виявив тягу до музики. У дядька Глінки був кріпосний оркестр, і хлопчик із захопленням вчився грі на скрипці і флейті, знайомився з музичною класикою. Але найбільше йому западали в душу російські народні пісні.
З одинадцяти років він почав брати уроки гри на фортепіано, в той же час проявляв незвичайні здібності у вивченні мов — він знатиме їх вісім, зокрема італійську, іспанську, персидську...
Події Вітчизняної війни 1812 року, нашестя наполеонівських військ залишили глибокий слід в душі хлопчика. Саме на Смоленщині розгорілося полум'я партизанської війни, що з часом приведе композитора до ідеї опери «Життя за царя» («Іван Сусанін»), про подвиг селянина — патріота Росії.
1817 року Глінка поступив у Благородний пансіон у Санкт- Петербурзі — учбовий заклад ліцейського типу для дворянських дітей. Після закінчення пансіону він послужив чиновником і незабаром вийшов у відставку, продовжуючи брати уроки на фортепіано і скрипці.
Для вдосконалення знань із музичної теорії Глінка здійснює поїздку за кордон. Чотири роки він живе в Італії і Німеччині, знайомиться з видатними композиторами того часу. У Росію він повертається вже творчо зрілим художником, автором ряду яскравих вокальних і інструментальних творів. Протягом усього творчого життя М. Глінка звертається до фольклору, і не тільки до російського, а й до українського, іспанського, італійського тощо. Йому належить вислів: «Музику створює народ, ми, композитори, лише її аранжуємо». Глінка намітив шляхи розвитку російської музики в найважливіших її жанрах: опері, симфонічній музиці, романсі. Оперою «Іван Сусанін» він поклав початок російської класичної музики. Опера мала великий успіх. Вона зустріла схвалення і підтримку передових людей Росії.
Важливе місце у творчості композитора посідають п'єси для симфонічного оркестру — такі, як фантазія «Камаринська», іспанські увертюри «Арагонська хота» і «Ніч в Мадриді», симфонічне скерцо «Вальс-фантазія» — один із його найпоетичніших ліричних творів. Спершу це була невелика фортепіанна п'єса. Пізніше композитор розширив і оркестрував її. Незадовго до смерті (1856 року) композитор узявся за її переробку і перетворив на побутовий танець, на досконалу за майстерністю симфонічну фантазію. В основі «Вальсу-фантазії» лежить задушевна, ласкава тема. У цьому творі М. Глінка створив невмируще прекрасні образи симфонічної музи¬ки, що зросла з побутових танців.
Слухання «Вальсу-фантазії» М. Глінки
·       Чому цей танець — вальс — може належати саме до жанру фантазії?

Домашнє завдання
Повторити слова пісні  «Школа весела сімя» Слова: Алла Орел,  Музика Олег Антоняк

7 клас Урок 32. Святкова і розважальна музика (частина ІІ)


Святкова й розважальна музика.

У сучасній культурі набули поширення й інші форми музичних розваг, зокрема музичні фонтани. Яскраве видовище аква-шоу (видовище на воді) досягається завдяки синхронному, тобто одночасному, поєднанню музики і руху струменів води, які збагачуються різнокольоровими світловими ефектами.
Відомим римським фонтанам, що в Італії, присвячено симфонічну поему Отторіно Респігі. Саме архітектурні шедеври Джованні Лоренцо Берніні фонтани - надихнули італійського композитора на створення чудової музики.                               Твір складається з 4 частин, кожна з яких присвячена певному фонтану під час його споглядання у різний час доби.
1. «Фонтан Балле Джулія на світанку». Перша частина поеми - це своєрідний оркестровий пейзаж. Музична пастораль відображає атмосферу тихого світанку, ніжне дзюрчання води фонтану, що пронизана першими сонячними променями.
2. «Фонтан Тритона вранці». Статуя Тритона - сина бога моря Посейдона, розміщена на мушлі, яку тримають хвостами чотири дельфіни. Ця енергійна танцювальна за характером частина поеми (скерцо) починається гучним висхідним звучанням валторн, яке підхоплює весь оркестр. Інструментальними тембрами зображується, як напівлюдина - напівриба Тритон видуває з мушлі вгору високий струмінь води, яка падає в чашу фонтана. Музика створює фантастичний образ могутнього злету.
3. «Фонтан Треві опівдні». Якщо, за словами 0. Респігі, міські фонтани -  це мелодійні голоси Рима, то величний Треві - справжній соліст італійської столиці. Це найвідоміший з-поміж 280 римських фонтанів. Невелика площа нагадує переповнений глядачами амфітеатр, а сам фонтан - сцену, на якій відбуваються події «вистави». У центрі архітектурно-скульптурної композиції - фігура Нептуна, який ніби рухається із центральної ніші палацу на величезній мушлі-колісниці. Бог морів править гігантськими морськими кониками й тритонами. Потоки води падають на камені, створюючи уявну звукову картину: плескіт морських хвиль.
4. «Фонтан вілли МедДчі під час заходу сонця». Під дзюрчання фонтанної води заходить сонце, засинає Рим і вся Італія. Про це оркестровими звучанням оповідає поема Респігі.

 МУЗИЧНИЙ КАЛЕЙДОСКОП
Сучасні музичні фонтани, зазвичай оригінальної форми, розміщуються в парках і скверах.  «Хореографію» для такого типу фонтанів створюють за допомогою спеціальної комп'ютерної програми. Сильні чи слабкі водяні струмені «підлаштовуються» під ритм і динаміку певної музичної композиції. Ніби наслідуючи справжніх танцюристів, вони піднімаються й опускаються, прискорюють чи уповільнюють свій рух, розгойдуються або обертаються по колу.
Найбільші музичні фонтани світу - це калейдоскоп водного, музичного, світлового та сценічного шоу.
Наприклад, фонтан «Дубаї», що в Об'єднаних Арабських Еміратах, побудований посеред штучного озера в ансамблі з грандіозним хмарочосом. Складний «танець води» цього фонтана відбувається під акомпанемент традиційних арабських мелодій, класичної музики, популярних пісень із кінофільмів, відомих композицій Майкла Джексона та інших поп-зірок.

Україна також може пишатися своїми музичними фонтанами, зокрема в Харкові, Севастополі, Запоріжжі. У Вінниці, на березі Південного Бугу, збудований найбільший в Європі плавучий музичний фонтан.
-            Які естрадні оркестри вам доводилося чути? Яку музику вони виконували?
-            У вільний час із відльних джерел Інтернету послухайте репертуар музичних фонтанів світу.


7 клас Урок 33. Перевір свої досягнення


Перевір свої досягнення

1.     Знайдіть відповідники.
Композитор або виконавець
Напрям у музиці
Луї Армстронг
Рок-опера
Карлхайнц Штокхаузен
Джаз
Едіт Піаф
Електронна музика
Святослав Вакарчук
Поп-музика
Геннадій Татарченко
Рок-н-рол
Елвіс Преслі
Французький шансом
Гурт «Абба»
Український рок

2. Які ілюстрації відображають джазову і класичну музику, а які — рок-оперу і мюзикл?

3.    Назвіть одним словом.

Розважальна масова музика, що використовує стилі, жанри і форми року
Стильовий напрям у професійній музиці, що виник на початку XX століття в південних штатах США внаслідок взаємодії африканської та європейської танцювальної музики



Театралізована вистава з сюжетом, дійовими особами, декораціями, музика якої пишеться і виконується в стилі рок

4.    За поданими фрагментами пригадайте пісні і створіть до них ритмічний супровід. Виконайте з супроводом.

·        Музика, музика, музика рідного дому.
           Дай, мені радості, радості, клич мене знову.
·        Ти признайся мені,
           Звідки в тебе ті чари
·        Гей, ви, козаченьки — вітер в чистім полі,
          Научіть нащадків так любити волю.
·        Є на світі моя країна, де червона цвіте калина.
          Гори ріки і полонина — це моя Україна.

5.     Заспівати пісню  вивчену протягом року на власний вибір.


5 кл. Урок 32. Музика та інші види мистецтв


Музика та інші види мистецтв
Ми всі любимо слухати музику, але мало хто замислювався що таке музика. Що таке музика для людини? Музика — це мистецтво створення звуків. Вона є видом мистецтва, за допомогою якого можна передавати почуття і настрої.
Між різними видами мистецтва існує тісний зв’язок. З мистецтвом слова - поезією, літературою - у музики є багато спільного. Їм властиво передавати життя в русі і розвитку. Спільним є те, що ці мистецтва людина сприймає за допомогою слуху. Це більш за все відноситься до віршів. Віршована мова особливо близька музиці. Завдяки «дружбі» музики та літератури з’явилися різноманітні вокальні жанри, музично – сценічні види мистецтва. Поєднання  літератури, хореографії, музики подарувало світові балет.
Кожен художній фільм супроводжується музикою, крім того завдяки музиці ми можемо визначити жанр кінофільму. Більшість з нас любить мультфільми і любов ця не залежить від віку. Добрі і смішні, зворушливі і таємничі сюжети не залишають байдужими ні дитини, ні дорослого. Класична музика звучить в дуже-дуже багатьох мультфільмах і мультиплікаційних серіалах і часом недосвідчені глядачі навіть не здогадуються, що це класика. У більшості випадків вона служить тільки як допоміжний фон для основного дії, але є мультфільми де класична музика є головною дійовою особою або виконує особливо важливу роль у розвитку сюжету.
Музика володіє дивовижною силою впливу на людину і тому вона є одним з прекрасних і дуже сильних засобів його внутрішнього розвитку. Людина переживає музику так, як би  переживала реальні події в своєму житті, і знайомство з музикою - це можливість отримання позитивного життєвого досвіду.
Що ж таке музика? Музика є частиною нашого життя. Без неї наше життя було б нудне і одноманітне. Вона завжди поруч з нами, навіть якщо ми її не відчуваємо. Чому ж так відбувається? Вся справа в тому, що музика подібна закритою чарівної скриньки. Щоб навчитися слухати музику, особливо класичну, потрібно підібрати до скриньки чарівний ключик.
Музика може підняти настрій, коли нам сумно; вона може розділити з людиною радість і смуток, зробити його добрішим і краще. Музика може змінити світогляд людини, її ставлення до життя.

Музичний словничок:
Піцикато (у перекладі з італійської — «щипати») — спосіб гри на смичкових музичних інструментах, коли звук видобувають не смичком, а щипком, торкаючи струни пальцями. Звук стає уривчастим і тихішим.
Розповідь про композитора.

Сьогодні на уроці ми познайомимося з талановитим композитором та його прекрасним твором.
Клеман Філібер Лео Деліб — видатний автор музики для театру: балету, опери та оперети. Його роботи є демонстрацією кращих проявів традиційних французьких якостей - ясності, чарівності і витонченості. Створював партитури з ретельністю і бездоганністю, гідної кращих оперних композиторів, він не тільки складав жваві, що запам'ятовуються мелодії, а й перекладав їх в блискучі оркестровки.
З 1856 року він почав писати оперети, 15 з них йшли в малих театрах протягом наступного десятиліття. Перша можливість здійснити більш серйозну постановку випала в 1866 році. У співавторстві з композитором, що спеціалізувався на балетах, Людвігом Мінкусом, він написав балет «La Source» (Струмок) для Паризької опери. Успіх приніс Деліб замовлення на другу роботу: «Coppélia» ( «Коппелія», або «Красуня з блакитними очима»). Балет, написаний без допомоги Мінкуса, швидко отримав визнання і на сьогоднішній день є класикою. Після цього була написана «Sylvia» (Сільвія). Ці твори сприяли підвищенню якості балетної музики, а також стали зразком для наступних поколінь композиторів. Ними, зокрема, захоплювався Петро Ілліч Чайковський.
Серед французьких композиторів XIX ст. творчість Л. Деліба виділяється особливою чистотою французького стилю: його музика лаконічна і барвиста, мелодійна і ритмічно гнучка, дотепна і щира. Стихією композитора був музичний театр, а його ім'я стало синонімом новаторських тенденцій в балетній музиці XIX в.
Піцикато композитора з балету «Сільвія» написане для виконання з балетом у супроводі оркестру. В балетах він утвердив художній принцип безперервності й гнучкості розвитку музично-танцювальних форм, намітив їхній зв’язок зі співучою та змістовною музикою пантомімних сцен.
Відеоперегляд Л. Деліб. «Навшпиньки» з балету «Сільвія»(піцикато).
Домашнє завдання.
Повторити пісню  «НАША ВЧИТЕЛЬКА»  муз Анна Олєйнікова, сл Наталія Іванова

воскресенье, 3 мая 2020 г.

6 кл. Урок 32 Ознайомлення з музеями

Сьогодні я пропоную вам відвідати музей — тільки віртуальний, познайомитися з творчістю художників і з’ясувати, завдяки чому існує таке розмаїття форм відображення життя в мистецтві.
 Видатний німецький драматург, поет, прозаїк, театральний діяч, теоретик мистецтва Бертольд Брехт казав: «Мистецтво вимагає знань». Поміркуймо, чи він мав рацію.

5 клас Урок 30 Петриківський розпис


«Петриківський розпис:


Дайте відповіді на питання:
-         Що таке декоративно-прикладне мистецтво? /Вид образотворчого мистецтва, який існує для прикрашання побутових предметів/.
-         Як перекладається з французької мови слово «декор»? /Прикраса/.
-         Назвіть відомі вам види декоративно-прикладного мистецтва. /Вишивка, гончарство, декоративний розпис, ткацтво, килимарство, писанкарство, різьблення по дереву, кості, бісероплетіння, лозоплетіння, витинанка та інші/.
Говорять, той народ не має майбутнього, який не пам’ятає свого минулого. Наші пращури, хоча й не були такими освіченими як ми, були надзвичайно талановитими та працьовитими і залишили нам чудове, неповторне, унікальне народне мистецтво, з яким ми сьогодні познайомимося.
Вивчення нового матеріалу
     Петриківський розпис виник у XVIII ст. у с. Петриківка (Катеринославської губернії) Дніпропетровської області. Село розташовано на берегах мальовничої річки Чаплинки.
Спочатку майстри розписували побілені стіни хат, на яких з'являлися фантастичні квіти, птахи, рослинні орнаменти. В кінці XIX ст. стали виготовляти "мальовки" - розписи на папері, які замінили настінні розписи. "Мальовки" продавалися на базарі, що проводився на селі тричі на рік. Пізніше народні майстри почали розписувати дерев'яні вироби: посуд, мисники, тарілки, скрині, сані, віялки, музичні інструменти.
Після Жовтневої революції в Петриківці відкрили школу декоративного розпису. Нею керувала Тетяна Пата. Також видатними майстрами петриківського розпису були М. Приймаченко, П. Глущенко, Н. Білокінь, М. Тимченко
                            

Характер розпису здебільш рослинний: квіти, ягоди, плоди, зображалися також птахи та тварини, рідко – люди.
Кольори використовуються основні та допоміжні, яскраві, дзвінкі.
Раніше у фарби додавалася суспензія із яєчного білка та жовтка, яка посилювала інтенсивність кольору та виразність мазка.
Тло розпису – біле або чорне, зараз може бути кольорове.
Основний інструмент – пензель-кошарка (з котячого волосся), його треба тримати трьома пальцями перпендикулярно до паперу. Використовується також малювання пальцем, зрізаним стеблом рогози, загостреною паличкою.
Послідовність виконання розпису.
Композиція виконується без нанесення попередніх начерків. Спочатку зображуються великі елементи, потім – менші за розміром. Закінчують малюнок завершальними штрихами – оживками, які посилюють виразність елементів, підкреслюють рух та форму.
В петриківському розписі існує 4 типа мазків:
"ЗЕРНЯТКО" – мазок, який починається з легкого дотику кінчика пензля і закінчується натиском пензля на його основу. Коли мазки "зернятко" розміщені по обидві сторони стебла загостреними кінцями зовні, зображення нагадує колосок. Звідси і назва.
"КРИВЕ ЗЕРНЯТКО" – закручене "зернятко", нагадує кому.
"ГРЕБІНЕЦЬ" – мазок, який починається з потовщення і закінчується тонким вусиком. Ряд таких мазків, розміщених поруч, нагадують гребінець.
Елемент "ГОРІШОК" складається з двох гребінцевих мазків, вигнутих півмісяцем один проти одного, нагадуючи форму підкови. Заповнивши вільне місце між зігнутими мазками "зернятком", одержимо форму, подібну на лісовий горіх.
"ПЕРЕХІДНИЙ МАЗОК" виконується одним пензлем, але двома фарбами. Сухий пензель занурюють в одну фарбу, а потім кінчик – в іншу. Слід від мазка залишається двоколірний.
Освоєними мазками малюються квіти "ПУП'ЯНКИ", "ЦИБУЛЬКИ", "ПІРЧАСТЕ ЛИСТЯ", інші листочки.
Ягоди калини, винограду, смородини зображають пучкою пальця, дрібні ягоди виконуються тичком.
Домашня робота:
Виконання нескладного елементу за мотивами петриківського розпису.

Технологічна карта № 1
Технологія виконання петриківського розпису

Малюнок  №


1


1.     Виконати ескіз композиції, скомпонованої в овалі (мал. 1);
2.     Виконати квітку, починаючи з середини та закінчивши пелюстками (мал. 2, 3);

Малюнок  № 2



Рекомендації:
Ø В роботі над розписом краще використовувати фарби гуаш з клеєм ПВА.
Ø Першою на пензель беруть світлу фарбу, потім на кінчик пензля набирають фарбу темного кольору.
Ø Візерунки утворюються на основі декоративної переробки (стилізації).
Ø Виконання подальших елементів композиції дивись на технологічної карті № 2.
Малюнок  № 3



Технологічна карта № 2
Технологія виконання петриківського розпису

Малюнок  № 1



1.     1.Основний елемент – «зернятко». На мал. № 1 показано «зернятко» та «криве зернятко». Пензлем тягнемо так, щоб мазок був овальної форми.
2.     Виконання квітки. Першою виконують середину, потім пелюстки.
3.     Принцип малювання листя (мал. 3). Листя мають вигляд многозубчатої овальної форми. Вони виконуються на основі витягнутого мазка.

Малюнок  № 2




Рекомендації:
Ø В роботі краще використовувати зелену, червону, жовту, білу гуаш. Для отримання темного тону – фіолетовий колір.

Малюнок  № 3