воскресенье, 3 мая 2020 г.

5 клас Урок 30 Петриківський розпис


«Петриківський розпис:


Дайте відповіді на питання:
-         Що таке декоративно-прикладне мистецтво? /Вид образотворчого мистецтва, який існує для прикрашання побутових предметів/.
-         Як перекладається з французької мови слово «декор»? /Прикраса/.
-         Назвіть відомі вам види декоративно-прикладного мистецтва. /Вишивка, гончарство, декоративний розпис, ткацтво, килимарство, писанкарство, різьблення по дереву, кості, бісероплетіння, лозоплетіння, витинанка та інші/.
Говорять, той народ не має майбутнього, який не пам’ятає свого минулого. Наші пращури, хоча й не були такими освіченими як ми, були надзвичайно талановитими та працьовитими і залишили нам чудове, неповторне, унікальне народне мистецтво, з яким ми сьогодні познайомимося.
Вивчення нового матеріалу
     Петриківський розпис виник у XVIII ст. у с. Петриківка (Катеринославської губернії) Дніпропетровської області. Село розташовано на берегах мальовничої річки Чаплинки.
Спочатку майстри розписували побілені стіни хат, на яких з'являлися фантастичні квіти, птахи, рослинні орнаменти. В кінці XIX ст. стали виготовляти "мальовки" - розписи на папері, які замінили настінні розписи. "Мальовки" продавалися на базарі, що проводився на селі тричі на рік. Пізніше народні майстри почали розписувати дерев'яні вироби: посуд, мисники, тарілки, скрині, сані, віялки, музичні інструменти.
Після Жовтневої революції в Петриківці відкрили школу декоративного розпису. Нею керувала Тетяна Пата. Також видатними майстрами петриківського розпису були М. Приймаченко, П. Глущенко, Н. Білокінь, М. Тимченко
                            

Характер розпису здебільш рослинний: квіти, ягоди, плоди, зображалися також птахи та тварини, рідко – люди.
Кольори використовуються основні та допоміжні, яскраві, дзвінкі.
Раніше у фарби додавалася суспензія із яєчного білка та жовтка, яка посилювала інтенсивність кольору та виразність мазка.
Тло розпису – біле або чорне, зараз може бути кольорове.
Основний інструмент – пензель-кошарка (з котячого волосся), його треба тримати трьома пальцями перпендикулярно до паперу. Використовується також малювання пальцем, зрізаним стеблом рогози, загостреною паличкою.
Послідовність виконання розпису.
Композиція виконується без нанесення попередніх начерків. Спочатку зображуються великі елементи, потім – менші за розміром. Закінчують малюнок завершальними штрихами – оживками, які посилюють виразність елементів, підкреслюють рух та форму.
В петриківському розписі існує 4 типа мазків:
"ЗЕРНЯТКО" – мазок, який починається з легкого дотику кінчика пензля і закінчується натиском пензля на його основу. Коли мазки "зернятко" розміщені по обидві сторони стебла загостреними кінцями зовні, зображення нагадує колосок. Звідси і назва.
"КРИВЕ ЗЕРНЯТКО" – закручене "зернятко", нагадує кому.
"ГРЕБІНЕЦЬ" – мазок, який починається з потовщення і закінчується тонким вусиком. Ряд таких мазків, розміщених поруч, нагадують гребінець.
Елемент "ГОРІШОК" складається з двох гребінцевих мазків, вигнутих півмісяцем один проти одного, нагадуючи форму підкови. Заповнивши вільне місце між зігнутими мазками "зернятком", одержимо форму, подібну на лісовий горіх.
"ПЕРЕХІДНИЙ МАЗОК" виконується одним пензлем, але двома фарбами. Сухий пензель занурюють в одну фарбу, а потім кінчик – в іншу. Слід від мазка залишається двоколірний.
Освоєними мазками малюються квіти "ПУП'ЯНКИ", "ЦИБУЛЬКИ", "ПІРЧАСТЕ ЛИСТЯ", інші листочки.
Ягоди калини, винограду, смородини зображають пучкою пальця, дрібні ягоди виконуються тичком.
Домашня робота:
Виконання нескладного елементу за мотивами петриківського розпису.

Технологічна карта № 1
Технологія виконання петриківського розпису

Малюнок  №


1


1.     Виконати ескіз композиції, скомпонованої в овалі (мал. 1);
2.     Виконати квітку, починаючи з середини та закінчивши пелюстками (мал. 2, 3);

Малюнок  № 2



Рекомендації:
Ø В роботі над розписом краще використовувати фарби гуаш з клеєм ПВА.
Ø Першою на пензель беруть світлу фарбу, потім на кінчик пензля набирають фарбу темного кольору.
Ø Візерунки утворюються на основі декоративної переробки (стилізації).
Ø Виконання подальших елементів композиції дивись на технологічної карті № 2.
Малюнок  № 3



Технологічна карта № 2
Технологія виконання петриківського розпису

Малюнок  № 1



1.     1.Основний елемент – «зернятко». На мал. № 1 показано «зернятко» та «криве зернятко». Пензлем тягнемо так, щоб мазок був овальної форми.
2.     Виконання квітки. Першою виконують середину, потім пелюстки.
3.     Принцип малювання листя (мал. 3). Листя мають вигляд многозубчатої овальної форми. Вони виконуються на основі витягнутого мазка.

Малюнок  № 2




Рекомендації:
Ø В роботі краще використовувати зелену, червону, жовту, білу гуаш. Для отримання темного тону – фіолетовий колір.

Малюнок  № 3










Комментариев нет:

Отправить комментарий