понедельник, 27 апреля 2020 г.

7 клас Урок 31. Святкова й розважальна музика


Святкова й розважальна музика.

Музичні твори, призначені для відпочинку, свят і розваг, часто називають легкою музикою. Слово до застосовується до різноманітних явищ і напрямів музичного мистецтва. Така музика і справді легка для сприйняття. Розважальну музику ми чуємо найчастіше з естради, в цирку, по телебаченню або просто неба. До легкої музики належать естрадні пісні й танці, твори для вокально-інструментальних ансамблів (ВІА). Така музика покликана передусім розважити слухачів, створити їм гарний настрій.
-       Яку музику виконують під час свят у вашому краї?
-       Які інструменти використовують ансамблі троїстих музик під час українських народних свят?
Легка музика, що звучала під час свят, розваг і народних гулянь, завжди захоплювала людину, надавала святкового настрою, створювала особливу радісну атмосферу.
Зазвичай легку розважальну музику — пісенну чи танцювальну— виконують під акомпанемент естрадного оркестру або ансамблю. До естрадного оркестру поряд із інструментами, традиційними для симфонічного оркестру, належать саксофони, електрогітари, ударна установка, синтезатор.
-       Пригадайте, що таке естрада.
Програма естрадного концерту може поєднувати різноманітні виступи: музичні (спів, інструментальна п’єса), хореографічні (танцювальна мініатюра), літературно-театральні (художнє читання, гумористичні сценки, пантоміма), циркові (клоунада, жонглювання). Таким чином, синтетична і багатожанрова за своєю природою естрада тісно пов’язала з багатьма видами мистецтва.
Сьогодні естрада не обмежується концертними залами, вона знаходить шанувальників на стадіонах (зокрема на багатотисячних концертах «зірок»-виконавців), мільйони слухачів біля екранів телевізорів та у всесвітній мережі Інтернет. У той самий час естрадні виступи є невід’ємною частиною шоу-бізнесу. Слово «шоу» (з англ. «видовище») міцно ввійшло в наше життя: без шоу не можна уявити жодного визначного святкування. Чимало пісенних і танцювальних шоу сьогодні можна переглянути й по телебаченню. Зазвичай для створення телешоу застосовують найсучасніші технології у галузі звуку, освітлення, відеозйомки тощо.

Звернімося до словничка.
Шоу — захід розважального, постановочного характеру, який, як правило, відбувається перед публікою (реальною чи віртуальною).

Корені розважальної і святкової музики сягають у далеке минуле. У давнину існувала традиція виконувати розважальну музику не лише на балах, а й у парках і садах просто неба. Такі твори писали до певних церемоній, урочистостей. Прикладом може слугувати сюїта «Музика для королівського феерверку» Георга Фрідріха Генделя, яка була створена у 1749 р. на замовлення короля Георга П з приводу укладання мирного договору. Король бажав, щоб на святі, яке готувалося для знаті, дипломатів і високошанованих гостей, грала лише «військова музика». Проте композитор залучив до виконання струнну групу інструментів. Генеральну репетицію провели в лондонському парку без феєрверку, тому музику почули всі охочі, як виявилося — 12 тисяч людей. На самому ж святі сюїту виконували 100 музикантів у супроводі грандіозного феєрверку.
 Сюїта складається з п’яти номерів. Відкриває її, звісно, увертюра. Друга частина — «Бурре», третя — «Світ», у якій виражається благословений спокій світу, четверта — «Радість», де яскраві партії труб мали музично зобразити тріумф. Завершується твір Менуетом у мінорі й мажорі.

 Слухання сюїти «Музика для королівського феєрверку» Г.Ф.Генделя
- Яке загальне враження від музики?
- Які ефекти відтворює композитор?
- Чи доцільно використовувати цю музику підчас сучасного відпочинку?

Вокально-хорова діяльність:
 Розучування пісні А. Побужанської «Кольорова планета».

Домашнє завдання:
1. Вивчити пісню А. Побужанської «Кольорова планета».
2. Поясніть на конкретних прикладах, що таке «легка музика», «шоу».


5 клас Урок 31. Музика на сцені та на екрані


 Цирк і музика.


Сьогодні ми продовжуємо знайомство з різними видами мистецтва і відслідковуємо їх взаємозв’язок з музикою. Наш урок я хочу розпочати з вірша, який допоможе нам визначити тему нашого уроку.
Здесь мужества и силы праздник,
Здесь клоун - мастер и проказник,
Здесь каждый зверь – большой артист:
Прыгун, танцор, эквилибрист.
Веселье, радость, звонкий смех-
Всё это цирк! И он для всех!
 Ви мабуть здогадалися, що тема нашого уроку: «Цирк і музика». І сьогодні на уроці ми будемо говорити про циркове мистецтво і про те, яку роль відіграє музика під час циркової вистави. Скажіть мені, будь ласка, які види мистецтва поєднуються в цирковій виставі? А чи знаєте ви коли вперше відбулася перша циркова вистава?
 Чи пам’ятаєте ви як починається циркова вистава? Починається вона завжди з представлення артистів цирку, коли всі учасники циркової програми виходять на манеж у яскравих костюмах. Саме в цей час звучить Марш, який став символом цирку. Написав цю чудову музику російський композитор ХХ століття Ісаак Дунаєвський. Народився він в містечку Лохвиця на Полтавщині. Музиці Ісаак навчався у Харківській консерваторії по класу скрипки. Найяскравіше виявився талант І. Дунаєвського у музиці до фільмів: «Веселі хлоп'ята» (1934), «Цирк» (1936); «Діти капітана Гранта» (1936), «Волга-Волга» (1938), «Весна» (1947), «Кубанські козаки» (1950).
Ми послухали Марш, який був написаний до кінофільму «Цирк». Майже 80 років з цього Маршу починається кожна циркова вистава.
-         Як ви вважаєте яке значення має музика в цирковій виставі?

Сьогодні на уроці ми дізналися про значення музики в цирку, познайомилися з творчістю І.Дунаєвського, прослухали марш, написаний цим композитором.

Домашнє завдання.
Вивчити пісню  «НАША ВЧИТЕЛЬКА»
 муз Анна Олєйнікова, сл Наталія Іванова
                          «НАША ВЧИТЕЛЬКА»
Знову дзвоник задзвонив,
Кличе всіх у клас.
Наші парти в три ряди
Зустрічають нас.
Поспішаємо в клас
Без коливань:
Розкриває свій кордон
Нам країна знань.

Приспів:
3 вчителькою нашою
По дорозі знань
Так цікаво мандрувати
З кошиком питань.
Наша вчителька все знає,
Ми - одна сім'я,
В душі дітям засіває
Мудрості зерня.

Сніг летить, а, може,
Дощ ллється за вікном -
З вчителькою нашою
Легко і тепло.
В серці кожному погляд
Із-під вій -
Ніби зітканий з надії
І дитячих мрій.

Приспів.


7 клас Урок 29 Рекламний дизайн


Рекламний дизайн.

Сучасна реклама - складне виробництво, що вимагає всебічних знань.
Графічний дизайн в рекламі - це процес вирішення проблеми візуальними засобами.
Мета рекламного дизайну  в тому, щоб створити візуальне рішення проблеми комунікації, створити правильний образ, зрозумілий аудиторії. 
Найбільша проблема в рекламі, коли дизайнер (або дизайн-бюро) закохується в свій прекрасний твір, створюючи те, що подобається самому собі, забуваючи, що він існує на гроші замовника і повинен стояти «на сторожі капіталістичних інтересів, забезпечуючи рівні продажів і робочі місця
Фотографії в рекламі привертають більше уваги, ніж малюнки.
 Ілюстрації, що зображують людей, привертають увагу на 23% більше, ніж ілюстрації, що зображують неживі предмети.
Малюнки привертають увагу дітей, і їх часто використовують у відповідній рекламі.
Рекламні оголошення, надруковані на кольоровому папері, більш ефективні, ніж на простому.
Око спочатку затримується на кольоровій рекламі, а потім вже на чорно-білій
За ступенем сприйняття кольорів від кращого до гіршого вони розташовуються в наступному порядку:
1)синій на білому (логотипи IBM, Nokia, Sony, HP);
2) чорний на жовтому (Білайн, UPS, фотостудія LeopART);
3) зелений на білому (BP);
4) чорний на білому (SonyWalkman);
5) зелений на червоному, червоний на жовтому (МТС);
6) червоний на білому;
7) помаранчевий на чорному;
8) чорний на пурпурному;
9) помаранчевий на білому (Palm);
10) червоний на зеленому.
Перший рекламний друкований плакат був віддрукований в друкарні англійця  У.  Кекстона в 1477 році. Однак і в античності і середні віки існували передплакатні форми зовнішньої реклами. У стародавньому Римі балу широко поширена така передплакатна форма як графіті - від латинського «grafio» - «дряпається». Графіті представляли собою рекламні тексти рідше малюнки, які надряпують або наносилися фарбою на стіни будинків жителями античних міст. Так для анонсування вистав на стіні театрів малювали барвисту протоафішу. Ця «афіша» крім назви подання та дати містила живописне зображення найдраматичніших і видовищних моментів театрального дійства.
З'явилося слово «білболрд» понад 100 років тому в США для позначення дерев'яних дощок, які здавалися в оренду рекламодавцям для розміщення рекламної інформації. Якщо самому поняттю «білборд» всього 100 років, то історія самого рекламоносія набагато довша. 
Правило «Трьох секунд» 
Одна з найпоширеніших помилок при роботі дизайнерів над плакатом полягає в ігноруванні класичного правила «Трьох секунд».  Всього лише те, що на вулиці у нас є приблизно три секунди, щоб повідомити аудиторії про свій продукт / послугу. І це головний параметр, що впливає на те, як потрібно підходити до дизайну для зовнішньої реклами.
Наприклад, рекламу в пресі людина бачить, перегортаючи журнал. На перегляд смуги він може витратити стільки часу, скільки вважатиме за потрібне, а отже, у нього є можливість уважно розглянути її, прочитати весь текст, записати адресу і телефон. Мало того, він може в будь-який момент повернутися до рекламного повідомлення.
Усього цього, як правило, позбавлена ​​зовнішня реклама. Рекламні поверхні розташовані на вулиці, де люди майже завжди знаходяться в русі, намагаючись дістатися кожен до своєї мети. Вони зосереджені на своїй дорозі і велику частину уваги приділяють власної безпеки та можливості заощадити дорогоцінний час. При цьому рекламні конструкції рідко знаходяться в зоні прямої видимості і, як правило, вихоплюються з навколишнього простору тільки бічним зором. У результаті час контакту з рекламною інформацією виявляється вкрай коротким. Отже, у людини немає часу на читання довгого і тим більше глибокодумного тексту, йому ніколи уважно розглядати складні картинки, намагаючись зрозуміти, що ж там зображено.
Крім обмеження за часом повноцінному контакту з рекламою заважає одноразовість цього контакту, особливо якщо людина їде в машині і повернутися до промайнуло постеру у нього немає ніякої можливості.
Висновок простий - макети для зовнішньої реклами повинні бути досить простими як за формою, так і за змістом. Надлишкова інформація розсіює увагу і заважає ефективно впливати на аудиторію. 
Шрифт є виразником культурної спадщини народу і розглядається як засіб естетичного і художнього оформлення носія інформації, в поліграфії є ​​одним з найважливіших засобів оформлення будь-якої друкованої продукції.
Найбільш зручно читаються і є розбірливими  шрифти TimesRoman і Verdana. Саме ці шрифти вживаються в більшості рекламних плакатів. Ними виконується найбільш важлива інформація, яку бажає донести продавець до споживача товару. 
У сучасній рекламі існує тенденція - використовувати шрифти без зарубок.
 Гарнітура Verdana є прикладом шрифту без зарубок. Букви в цьому шрифті мають геометричну форму, вони однакової товщини, акуратні і відкриті. Такий шрифт, на думку психологів, позитивно впливає на візуальне сприйняття. 
На легкість для читання впливають такі фактори: 
Форма шрифтових знаків (малюнок або тип шрифту, розмір, пропорційність відносини ширини знаку до його висоти, ритм форми, насиченість, колір);
         Шрифтова композиція (довжина рядка (написи) або ширина шрифтового поля (колонки), пробіл навколо рядка або шрифтового поля, інтервал між рядками, шрифтовими полями, форма рядків, шрифтового поля, ритм рядка і композиції тексту, колірне рішення);
         Чіткість шрифту (відношення кольору шрифту до кольору  фону, фактура, якість виконання);
Ясність шрифту (пізнаваність знаків, їх диференційованість, виправдана простота форм, представлення змісту).
 Мета афіші: Сповістити аудиторію про захід, що готується  (концерт, виставу) 
Плакат і афіша впливають на глядача дуже короткий час (скороминущий погляд). Саме тому вони повинні бути дуже емоційні і красиві, щоб змусити погляд людини зупинитися і уважніше вдивитися у зміст. 
плакат або афіша повинні доставляти глядачам (потенційним покупцям) естетичну насолоду
Дизайн плакатів і дизайн афіш - особливий напрямок в поліграфічному дизайні. Водному зображенні повинні бути присутніми сюжет, інтрига, емоційне напруження, спонукання до дії і цілісність форми
Домашнє завдання:
Виконати ескіз рекламного плаката або афіші улюбленого гурту


Додаток
Про колір у рекламі варто поговорити окремо.
Кожен колір має свою дію:
Зелений колір заспокоює нервову систему, знижує біль, втома, нормалізує кров'яний тиск.
Блакитний колір знімає болі при невралгії, запаленнях.
Помаранчевий стимулює почуття й прискорення серцебиття, підвищує кров'яний тиск, створює атмосферу благополуччя і веселого настрою.
Жовтий допомагає зосередитися, загострює сприйняття і сприяє вирішенню складних ситуацій, завдань і проблем.
Червоний колір - теплий і дратівливий, стимулює мозок, поліпшує настрій.
Фіолетовий діє на серце і кровоносні судини.
Червоний колір віддають перевагу люди влюбливі.
Зелений - здібні та врівноважені.
Синій - розчаровані.
Коричневий - консервативно налаштовані люди, які не бажають нічого міняти.
Жовтий, оранжевий - життєрадісні, імпровізують.
Фіолетовий - люди з нестійким характером.
Чорний - підкреслює владу і стриманість.
Нижче наведені деякі з основних значень різних квітів у християнській цивілізації (тобто це споконвічно російська трактування кольорів):
білий колір - срібло, чистота, правдивість, Європа, християнство;
жовтий колір - золото, багатство, сміливість, Азія, буддизм;
червоний колір - сила, демократія, революційність, Америка;
зелений колір - родючість, розквіт, юністьАвстралія, іслам;
синій колір - невинність, миролюбність;
фіолетовий колір - печаль, лиха;
чорний колір - траур, смерть, Африка.
Асоціації квітів з континентами можна побачити в багатобарвному «логотипі» Олімпіади, що символізує єднання всіх країн.
Сучасна колірна семантика дещо багатші і набуває більше відтінків та смислових асоціацій: 
жовтий - сонцесвітло, радість, ревнощі, заздрість, світлий, легкий, свіжий, звеселяючий, юний, сяючий;
помаранчевий - спека, енергія, радість, теплота, стиглість, що випромінює, виступаючий вперед, сухий, теплий, схвильований;
червоний - вогоньлюбов, пристрасть, боротьба, динамізм, гнів, сила, революція, близький, пекучий, збудливий, гучний;
пурпуровий - пишність, гідність, влада, державазрілість, багатство, компактний, виконаний внутрішньої сили, розпечений, насильницький, урочистий, важливий;
фіолетовий - затемнення, старість, віра, совість, смиренність, тупий, що огортає, задушливий, похмурий, важкий, похмурий;
синій - нескінченність, космостуга, холодність, вірність, серйозний, зміцнюючий, свіжий, прохолодний, віддалений;
смарагдовий - кристал, холод, лід, закляклість, вода, стриманий, вичікують, крижаний, стомлений, віддалений;
зелений - природаспокій, молодість, безпеку, надія, скромний, спокійний, вологий, м'який, посередній;
білий - чистота, невинність, світло, легкий, свіжий, прохолодний, сліпучий, чудовий, блискучий;
чорний - темрява, морок, траур, смерть, темний, важкий, теплий, всмоктуючий, засмоктує,
сірий - гідність, звання, різний, диференціює, нейтральний, знатний, пишалися.
         Слід враховувати, що представники різних культур можуть розуміти один і той же колір по-різному. Так, в системі японської символіки синій колір символізує зло і аморальність, а в ісламській колірній системі синій колір - символ спокою, але цей спокій ночі і смерті.  Білий колір в європейських культурах означає життя, божественність, радість і т.д., а в китайській колірної символіки він означає смерть.
Тому невміло використані колірні асоціації можуть завдати непоправної шкоди всій рекламної кампанії, і це слід враховувати, виходячи на міжнародний ринок реклами. 

воскресенье, 26 апреля 2020 г.

5 клас Урок 29 Народні промисли


Народні промисли


Українське народне декоративне мистецтво – унікальне явище національної культури, воно завжди правдиво показувало всьому світові життя, духовне багатство, рівень культури, творчі сили та здібності, енергію та світогляд нації. Сьогодні ми дізнаємося багато цікавого про народні промисли нашої країни, краю, навчимося створювати красивий керамічний  предмет за мотивами народних промислів, який прикрасить вашу оселю.
Викладення нового матеріалу.
Народне декоративне мистецтво України розвивалося у двох основних на­прямах — домашнє художнє ремесло й організовані художні промисли. Вони розвивалися паралельно, тісно переплітаючись між собою і взаємозбагачуючись, кожна історична епоха вносила свої зміни. Перехід від мануфактур до ка­піталістичних фабрик, промислового виробництва у XIX ст. негативно позна­чився на домашньому розвитку художніх промислів, основа яких — традицій­не художнє рукоділля.
У різні історичні епохи народне декоративне мистецтво зазнавало змін. Од­нак, завжди його визначальними рисами залишалися колективний характер творчості, спадковість багатовікових традицій. Ручний характер праці давав змогу імпровізувати, творити неповторне, мати «свою руку», «власний почерк». Проте, усе нове, що створювала кожна людина, завжди залишалося в межах ху­дожніх традицій того осередку, де створювалося.
1.     Гончарство — один із найдавніших видів народного ремесла Уже трипільські гончарні вироби свідчать про тонкий естетичний смак давніх гончарів, їхню високу майстерність. Кераміка (гр.keramos— глина) за часів Середньовіччя зазнала технологічних нововведень: застосування можного гончарного круга, підполивних розписів, виробництво кахлі в тощо. В XVII ст. в Україні поширився один із різновидів кераміки — майоліка, яка набула широкого застосування у багатьох містах України, хоча осередки її виготовлення були лише в Києві, Ніжині. Ічні, а пізніше — в Опішні й Косові. Майолікові вироби з кольорової глини, вкриті поливою і розписані в народному стилі, й нині прикрашають житла сучасних українців. Популярна сьогодні і керамічна пластика: іграшка та скульптура. Серед керамічних виробів побутують миски, полумиски, глечики, горнята, макітри, куманці, кухлі, дзбанки, барила. Традиції гончарного виробництва і художнього оздоблення у різних регіонах мають свої різноманітності. Серед виробів керамічної пластики - баранці, леви, коні, олені, птахи, дитячі свистунці, сюжетні набори скульптурок. Для українських гончарних виробів характерна традиційність, пластична виразність, народна декоративність і простота, яка надає самобутньому мистецтву національного колориту. Нині керамічні промисли існують у Вінниці, Коломиї, Косові, Мукачеві, Одесі, Опішні, Ужгороді, Черкасах та інших містах і селах України. Близько тридцяти об'єднань, художніх комбінатів, фабрик та заводів виробляють кераміку в традиційному для народного мистецтва стилі.

                      






2.     Ткацтво — найдавніше ремесло, яким займалися українські жінки. Тканини виготовляли спочатку для власного вжитку, але вже з IX—X ст. відбувалося відокремлення цього домашнього ремесла як промислу, що задовольняв потреби міського населення. Дуже довго існували паралельно народне домашнє ткацтво і цехове ремісниче. Із виникненням промислового виготовлення тканин домашні ткацькі ремесла поступово почали занепадати.  


3.     Різьблення — одна з найдавніших технік художнього декорування дерев'яних виробів. На Прикарпатті і Буковині техніку плоскої різьби дуже часто поєднують з інкрустацією — орнаментальним оздоблення шматочками дерева, металу, слонової кістки, перламутру, бісеру тощо. Для художнього декорування дерева здавна використовувалися розписи різною фарбою (темпера, гуаш, олійні чи анілінові), які потім покривають лаком. Нині побутує ще один спосіб декорування виробів із дерева — випалювання електрошоком чи спеціальними штампами.               


4.     Обробка металів або ковальство. Бронзоливарне виробництво в Україні відоме ще з трипільських часів. Традиції видобування руди збереглися в Україні від Київської Русі. Давньоруські ковалі були обізнані з технологічними прийомами кування, зварювання і термічної обробки металів. Вони виготовляли знаряддя праці, кінську збрую, наконечники списів, сокири, кольчуги та різноманітні речі господарського призначення. На Русі існувало понад 16 ковальських ремесел. Високого розвитку досягла також обробка кольорових металів: міді, бронзи, срібла, золота. Ювелірні вироби давньоруських  майстрів відзначалися мистецькою витонченістю і досконалістю малюнків. Традиційні ювелірні технології у Київській Русі - це карбування, тиснення, штампування, чернь, зернь, скань. Найскладніший спосіб орнаментації ювелірних виробів, традиційний для Київщини, -перегородчаста емаль. Ювелірні вироби часів Київської Русі по праву вважаються шедеврами світового мистецтва. Нині відомі різноманітні технічні прийоми обробки металів, як стародавні, традиційні, так і нові, сучасні: карбування, лиття, інкрустація, гравіювання, штампування, протравлювання та гальванопластика. Художні вироби з металу широко використовуються в оформленні інтер'єрів, садиб, міських вулиць та експонуються на виставках.       
5.     Декоративний розпис. Деякі регіони України – Київщина, Уманщина, Херсонщина, Одещина – стали центрами народного розпису. З початку XIX століття на основі настінного розпису почали застосовувати декоративний розпис, який виконується на різних предметах повсякденного вжитку: вазах, тарілках,глечиках, навіть на елементах збруї та озброєння. Унікальний вид розпису на деревині чи папері це – петриківський розпис. З елементами цього розпису ми познайомимося на наступному уроці.

Ми з вами мусимо зберегти народні традиції, вироблені українцями впродовж тисячоліть, щоб наші нащадки не втратили той потяг до краси й досконалості, який надихав наших предків. Народні мистецькі вироби зберігають енергію нації, тому не слід забувати, що які б нові мистецькі цінності не створили художники-професіонали, народна мистецька традиція залишається тим невичерпним джерелом, яке живитиме серця і душі людей вічно.

Домашнє завдання:
Створення декоративної кахлі (пластилін, картон)
Послідовністьвиконання:
1. На картон нанести шар пластиліну
2. Виконати декоративний орнамент, використовуючи обрані елементи та колір


понедельник, 13 апреля 2020 г.

6 клас. Урок 31. Музично театральні жанри: балет, оперетта


Музично театральні жанри - балет
Балет — слово французького походження з італійськими коренями, що означає «танець». Тобто балет — це музична вистава, зміст якої втілено засобами танцю. Цей синтетичний жанр творчості поєднав драматичне, музичне, хореографічне та образотворче мистецтво.
Музичний словничок:
Балет — музично-театральний жанр; твір, зміст якого виражено в музично-хореографічних образах.
Балет виник в Італії, де на карнавалі полюбляли ставити веселі танцювальні сценки. А у Франції розквітнув пишний і урочистий придворний балет. Саме французькі хореографи, з-поміж яких виявилося чимало справжніх майстрів, створили специфічну мову хореографічного мистецтва. Балет складається із класичного танцю, характерного танцю    і пантоміми, за допомогою якої танцівники «розмовляють» один з одним. У сучасному балеті застосовуються також рухи, запозичені з гімнастики й акробатики.
Балетний жанр приваблював багатьох українських композиторів, зокрема, Євген Станкович написав балети «Ніч перед Різдвом» за твором М. Гоголя, «Ольга», «Вікінги» та «Володар Борисфену» на історичні сюжети.
Перегляд фрагментів балету «Ніч перед Різдвом» Є. Станковича
В Україні балетні вистави, опери й оперети можна подивитися в музичних театрах Києва, Одеси, Львова, Донецька, Харкова, Дніпропетровська, а також у Київському муніципальному академічному театрі опери та балету для дітей та юнацтва — спеціальному музично-театральному закладі для дитячої аудиторії глядачів.
Балет Арама Xачатуряна «Спартак» за мотивами однойменного роману Рафаелло Джованьолі став одним із популярних творів цього жанру. Він увійшов до репертуару балетних труп кращих музичних театрів світу.
Основа драматургії балету «Спартак» — протистояння двох сил: римських легіонерів і повсталих гладіаторів на чолі зі Спартаком. У музиці балету втілилися найхарактерніші особливості творчості Арама Хачатуряна: яскраві музичні теми-образи, що миттєво запам'ятовуються, своєрідна виразна мелодика, у якій європейські інтонації органічно поєднуються зі східними, контраст і динамізм у розвитку музики.
Перегляд фрагментів балету «Спартак» А.Хачатуряна
Домашнє завдання:
Вивчити пісню «Школа весела сімя» Слова: Алла Орел,  Музика Олег Антоняк
1.     Біжимо до школи вранці
І дівчата й хлопчаки
І лежать у кожнім ранці
Ручки, зошити й книжки
Чи уроки ми повчили
Це питання не просте
Може щось не доробили,
Та для дружби це пусте

Приспів (2 рази)
Школа - весела сім'я
Школа - це друзі і я
Радість і втіха
Пригорщі сміху,
Школа - весела сім'я

2.     Ми веселі, пустотливі
Вчителям турбот вагон
Але дружні і щасливі
Дружба, то шкільний закон
Ми і сваримось завзято
Ми і миримось на вік
Пролітають будні, свята
Ще один минає рік

Приспів (2 раза)