понедельник, 2 ноября 2020 г.

Урок 8. Світлотінь

Тема: Світлотінь.

1. Оголошення тими й мети уроку (Слайд 1)
2. Викладення нового навчального матеріалу
 У ч і т е л ь. (Слайд 2). Подівіться на предмети, что знаходяться перед вами. Предмети вам дуже добре знайомі. Це куб, конус та куля. Уважно придивіться, як по-різному освітлено ці предмети. Спостерігаючі за предметом, ми бачим освітлені и затінені ділянки. У образотворчому містецтві це явіще назівають світлотінню (Слайд 3). Отже, світлотінь - це розподіл світла на поверхні предметів. (Слайд 4).
       Світлотінь на малюнку відіграє дуже велику роль. Світло, що виходе від природних та  штучних джерел, вісвітлює предмет и дозволяє нам бачити его об'ємним. (Слайд 5) 
На поверхні будь-якого предмета находиться безліч ділянок, розташованіх під різніми кутами по відношенню до джерела світла. Світлотінь спріймається зором як поступовій перехід від одного стану до іншого: світло, відблиск, напівтінь, власна и падаюча тінь, рефлекс. (Слайд 6) способи освітлення конуса (Слайд7).  
Світло - найбільш освітлена частина предмета. (Слайд 8)
 Найяскравіша пляма на найбільш освітленій ділянці поверхні (це чітко видно на блискучих та опуклих формах) назівається відблиском (Слайд 9)
 Ковзаючі по поверхні предмета промені світла утворюють ще один елемент світлотіні - напівтінь (Слайд 10). 
Неосвітлена сторона предмета знаходиться в тіні. Тінь на самому предметі називається, власною, а та, яка утворюється навколо предмета, в місці, де він перегороджує напрямок світлового потоку, - падаючою (Слайд 11).
 Отже  падаючі тіні залежать від освітлення. У сонячний день, наприклад, падаюча тінь має чіткі межі, у без сонячні становится безформною. (Слайд 12-13).
 Ще один елемент світлотіні на малюнку - рефлекс (висвітленні тіні), тобто вплив на тінь відбітого світла від оточуючіх предмет тіл на площинах. Отже, тінь власна, тінь падаюча, рефлекс - елементи світлотіні. (Слайд 14).
 Уважно роздівіться кулю та циліндр. Предмети з рівною, плавною формою потребують м'якого світлотіньового решення без різкіх перепадів та абсолютного поглиблення тіней (Слайд 15).
Зовсім інакше виглядає куб. Розподілення тіней та світла на ньом залежить від разміщення джерела світла відносно граней куба.  Отже, послідовність зміни тону (ступені яскравості, різниці між темним та світлім) на поверхні предмета така:
Віконуючі малюнок, «затемнювати» тіні та півтіні треба штрихом, а не замальовуваті олівцем як заманеться. Слайд 16. 
Тон у чорно-білому малюнку может передавати такоже відчуття кольору, а ще забезпечувати чіткість силуету предмета та будувати цілісній простір зображення.  (Слайд 17). Штрихом можна підкреслити чи навіть зруйнувати форму. Зверніть увагу на куб, кулю та циліндр: штрихи розташовані так, щоб підкресліті форму геометрічного тіла. 
Штрих - це коротка рисочка, лінія, які ми робимо гостро заточеним графітним олівцем. Білий папір просвічується між тонкими лініямі, і тому з першого разу досягті темного тону неможливо. Щоб його досягті, поверх першого шару штрихів ми маємо накласти другий, третій і т. д Змінюваті напрямок штриха треба поступово. На предметах штрих треба накладаті за їхньою формою, повторюючі напрямки і зміни форми. Це допомагає зобразіті об'єм. 
Види штріхування.
 Зразок: Пряма
Хрестоподібна
контурна
точкові
Випадкове
У ч і т е л ь. (Слайд 18) На Аркуші паперу намалюйте прямокутник 3 × 10 см. Заштрихуйте цей прямокутник, створюючі зміну тону від світлого до темного. Під час штрихування пам'ятайте, що штрихи не мають розташовуватися під прямим кутом один до одного.
3. Самостійна практична робота учнів Відтворення світлотіньового моделювання форми 
У ч і т е л ь. (Слайд 19). Намалюй клубок ниток олівцем та накладіть штрихи, як показано на малюнку. Уважно придивіться до розподілення світла та тіні. Спробуйте відтворити світлотіньове моделювання форми 

 Домашнє завдання. 

 (Слайд 20) Спробуйте штрихами різніх напрямків відтворити округлі або прямокутні форми. Покладіть на стіл зігнутій в різніх місцях папір, наприклад паперовий Літачок. Освітіть его з невеликої відстані штучним світлом (настільною лампою) та спробуйте відтворити гру світлотіні на ньом. 
Інструменти та матеріали: аркуш паперу, олівець, гумка, чорна гелева ручка.

Комментариев нет:

Отправить комментарий